Вярвам, значи мога
Постепенно ходенето се превръща от съзнателно усилие в естествено и несъзнателно действие. Също като ходенето, много неща в живота ни започват като съзнателни и целенасочени усилия, за да се превърнат постепенно и неусетно в неотменна част от самите нас.
Всяко начало и всяка промяна са трудни, но времето има магическата способност да изтрива онези спомени, които ще ни карат да се сещаме колко трудно е било в началото.
След тези встъпителни думи все още ли смятате, че след като всеки от нас се е научил да ходи, е невъзможно да успее да постигне здравото и хармонично тяло, за което мечтае?
Ако сте човек, който използва фразите "Искам да отслабна, но не мога", тази статия е предназначена именно за вас. Трябва да бъдете сигурни, че единствената пречка това да се случи са не лошите ви гени или злата съдба, а страхът и неувереността, които блокират естествените ви механизми за борба и постигане на успехи.
Както виждате, във всеки от нас е заложен стремеж да се бори, но успяват само онези, които вярват в успеха си. В най-общи линии човек ще се превърне в това, в което вярва, че ще се превърне. Всяка малка стъпка бележи най-големия ви успех – волята да не се предавате и да вървите напред. Постигнете ли този успех, всичко останало ще се случи, просто защото ще смятате, че е естествено и постижимо.
Умът направлява действията на тялото ви и следователно всичко или почти всичко е постижимо, ако вярвате. Тялото ви може понесе почти всичко. Умът е онова, което трябва да успеете да убедите.
Ако сте се опитвали да постигнете здраво и хармонично тяло и сте полагали усилия, но нещата не са се получавали, е време да се запитате каква е причината. Въпреки че повечето от вас са убедени, че именно и само те не могат да се сдобият с желаната промяна, ще се изненадате, че това въобще не е вярно.
Вашите лични разочарования са просто ваши лични очаквания, които не са срещнали своят брат-близнак в реалния живот. На какво са базирани вашите очаквания? В живота си човек е ежедневно заливан от голямо количество информация. Част от нея просто преминава покрай нас, но друга част ние възприемаме и тя на съзнателно и подсъзнателно ниво успява да се намести в нашия душевен дом под формата на стереотипи и очаквания.
Така например влиянието на медиите с налагането на образи на слаби женски тела води до формиране у жените на нагласа да асоциират физическата красота и възхищението от нея със слаботата. Тъй като животът на жените е непрестанно изпълнен с противоречия, страхът и несигурността ги кара да наблягат на разкрасителните процедури и красивите дрешки, за да си осигурят удоволствие, което за съжаление се оказва твърде краткотрайно.
Да се опитвате да премахнете собствената си несигурност в начина, по който изглеждате чрез красиви вещи е същото като да смените опаковката на развалена храна и да повярвате, че сте решили проблема.
Периодични изследвания при спортисти
При всички хора, които се занимават активно със спорт и се придържат към някакви диетични планове, са възможни и логични промени, свързани с тяхното здраве, кондиция и физиология. Именно затова за системно придържащите се към хранителен режим, различен от ежедневното хранене и някои по-натоварени спортове, е препоръчително редовното проследяване на някои показатели. Това може да стане с профилактични прегледи и определени изследвания в зависимост от нуждите. Кои са те? Несъмнено редовните физически натоварвания и правилното хранене носят доказани здравословни ползи за всеки. Многобройни научни и клинични проучвания доказват положителното въздействие на тези два фактора върху здравето ни. Дълготрайното практикуване на здравословен начин на живот води със себе си редица изменения в организма – структурни и функционални. В зависимост от здравословното състояние те могат да бъдат ползотворни или не и не са непременно осезаеми и забележими. Когато обаче спортуващите са хора с установени хронични заболявания, подлагат се на строги еднообразни диети и се натоварват физически над средното, може да имат проблеми. Затова за тях е задължително на определени периоди от време да се провежда мониторинг на специфични биохимични и физиологични маркери. Препоръчително е здравите трениращи също да се изследват профилактично.
Спахте ли добре?
На думи всеки знае, че сънят е важен. Но нима е възможно да легне да спи човек, когато го чакат толкова много задачи? За мен сънят винаги е означавал много повече от обикновена почивка. Той е моето лекарство срещу всичко - умора, стрес, тревога, няма нещо, което един здрав сън да не е в състояние да направи по-поносимо. Но в момента темата ми е направо болна. Логично, първата година от живота на дъщеря ми е прекрасна във всяко едно отношение, с изключение на наспиването. Освен че всички клишета, които сте чували за родителството, започват да стават болезнено реални, забравете за възможността да се събудите от само себе си, просто защото сте се наспали. Най-честият съвет, който получавам, е да спя винаги когато и бебето спи. Но съчетайте грижите за дете с ежедневната работа, както и с ангажиментите за дома, и ще установите, че 24 часа в едно денонощие са крайно недостатъчни, за да остане време и за почивка. А е ясно, че тя е критично необходима. Как да се справи човек с такова предизвикателство? Със сигурност не съм единствената, която има трудности със съня. В моя случай той е дефицитен, но има и хора, при които е невъзможен по други причини (слава богу, безсънието не е било проблем за мен никога досега). За някои хора осем часа сън са напълно достатъчни, докато за други са необходими доста повече или по-малко. Неприятното е, че колкото по-дълго време лишавате тялото си от сън, с толкова по-големи проблеми ще се сдобиете в близко бъдеще, и хроничната невроза е само един от тях. Със сигурност ще пострада либидото ви, да не говорим за трудностите с паметта и намаляването на имунитета. О, да не забравяме, че се изостря и апетитът за сладко, което е последното, от което всъщност се нуждаете. Трябва ви сън, не захар! Нещата опират предимно до качество на съня (и количеството има значение, но все пак на първо място е качеството!). А то зависи от няколко неща: кога си лягаме; температура в стаята; стабилна кръвна захар; добре работещ черен дроб; адекватни нива на антиоксиданти; кога вечеряме за последно и какво (виж кръвна захар) - за различните хора е различно; колко вода пием през деня и колко вечер. Има неща, които помагат, изпълнени преди лягане: разтягане; успокояване на дишането (релаксирани дихателни упражнения); медитация; и суплементи: магнезий; таурин; глицин; инозитол. Има неща, които помагат след ставане: активизиращи дихателни упражнения; ставна гимнастика; и суплементи: L-карнитин; зелен чай. Също така хормонът на растежа e много важен! И именно поради факта, че максималната му секреция е между 23:00 и 0:00 часа, за оптималното качество на съня е необходимо да си лягаме до 23:00. Следователно, ако искате да се наспите като хората, не е достатъчно само да си легнете. Сещам се и за още нещо: ако случайно имате телевизор вкъщи, изгонете го от спалнята. Нека там бъде мястото, където почивате наистина.
Тренировки и кръвно налягане
Физическите упражнения и колебанията в стойностите на кръвното налягане вървят ръка за ръка. В тази статия ще стане дума именно за тези взаимовръзки. Двигателната активност в различна степен оказва влияние върху цялостното кръвообращение и разпределението на кръвния поток. В дългосрочен план при (не)редовна физическа (не)активност възникват структурни изменения и промени в работата на сърдечно-съдовата система (с позитивен или негативен ефект).
Доколко спортните занимания ще доведат до такива модификации в организма, зависи от степента на тренираност, възрастта, пола, здравословниястатус, телосложението и други условия. Също са много важни вида на самите упражнения, степента на натовареност и интензивността/честотата/продължителността на тренировките.
Промени в кръвното налягане при спорт
Отдавна е известно, че редовно трениращите атлети се отличават с "по-голямо сърце". Физическите упражнения се свързват с хемодинамични изменения и промени в способностите на сърцето към натоварване. При спортистите са увеличени сърдечната честота и ударният обем. В резултат на това периферното съпротивление на кръвоносните съдове е намалено, но крайният резултат се изразява в леко до умерено повишаване на кръвното налягане.
Когато се изпълняват статични упражнения например, определени мускулни групи поддържат тялото в някаква позиция без да се извършва (или при минимално по обем) движение. В такива случаи има леко увеличаване на общата производителност (интензитет) на сърдечната мускулатура, причинена от повишена честота на ударите (фиг.1), както и налягането. Такъв увеличен интензитет в дългосрочен план би могъл да доведе до мускулна хипертрофия на самата сърдечна мускулна тъкан (по-специално на мускулните влакна в лявата сърдечна камера, увеличаването на нейната маса и удебеляването на миокарда) на принципа на скелетно-мускулното "заякване". Това е свързано с адаптацията на сърцето към увеличеното натоварване.
На практика след проведени проучвания се оказва, че и при спортове с динамични движения (колоездене), и при спортове, характеризиращи се със статични движения (силови спортове) резултатът е повишаване в различна степен на кръвното налягане вследствие на по-интензивната работа на сърдечния мускул.
Сърцето е в повишен стрес поради увеличеното натоварване и с цел нормализиране на цялостното кръвообращение и освобождаване на това напрежение, то изпомпва повече кръв през аортата към съдове с по-ниско налягане. Увеличава се систолното налягане. Проучване сочи, че сърцата на атлетите са с увеличени размери в сравнение с тези на хора, водещи уседнал начин на живот – около 10 % по-голям размер на лявата камера в отпуснато състояние, 15 до 20 % по-дебела задна стена и като цяло увеличена маса с 45 %.
Въпреки всичките тези възможни изменения, хистологичната структура на сърдечните тъкани остава непокътната. ЕКГ в такива случаи не показват значителни отклонения. Все пак добре е да се проследява редовно кръвното налягане, особено ако на практика не се тренира твърде интензивно, а замерванията показват по-високи стойности.
Няма коментари:
Публикуване на коментар